Category Tejemnice snu

Spać razem czy oddzielnie

Wiele osób marzy, by po ciężkim dniu zasnąć w objęciach partnera. Zdarzają się też pary, które pomimo wieloletniego stażu śpią w oddzielnych sypialniach. Czy spanie z bliską osobą w jednym łóżku zawsze wychodzi na zdrowie? Spędzenie nocy w towarzystwie partnera może być również skuteczne w walce ze stanami zapalnymi organizmu. Spanie we dwójkę służy zacieśnianiu więzi pomiędzy partnerami oraz wpływa na większą satysfakcję z życia seksualnego. Bliski kontakt z drugą osobą i przytulenie świadczą o tym, że związek jest pełen namiętności i miłości. Jeżeli ten kontakt się rozluźnia i partnerzy coraz częściej śpią dalej od siebie, może być to niedobrą wróżbą dla przyszłości ich związku...

Read More

Mówienie przez sen

Jak wiadomo problemy ze snem miał pewnie nie jeden z nas. Niektóre osoby budzą się z samego rana i odczuwają okropne zmęczenie, czują się bardziej zmęczeni niż przed pojściem spać. Takie problemy ze snem wynikają że często się stresujemy, żyjemy w szybkim tempie, oraz mamy sporo problemów na głowie. Takie niedospanie może nas zaprowadzić do wielu chorób, w szczególności tych psychicznych. Mówienie podczas snu może pojawić się w każdej chwili i w każdej fazie snu, natomiast nie ma się co tym przejmować, ponieważ jest całkowicie nieszkodliwe. Jednak w niektórych przypadkach może być oznaką poważniejszych zaburzeń snu i chorób. Do przyczyn mówienia przez sen należą także : przyjmowanie niektórych leków, silny stres, gorączka, zaburzenie psychiczne, nadużywanie niektórych substancji...

Read More

Następstwa przyjmowania leków nasennych

Dobry środek nasenny powinien poprawiać sen w nocy i nie upośledzać czuwania w dzień. Rzeczywistość najczęściej odbiega od tego ideału. Niedawno przeprowadziliśmy badania nad następstwami przyjmowania przeciętnych dawek różnych powszechnie stosowanych leków nasennych z grupy benzodwuazepiny. Pewien popularny specyfik o długim połowicznym czasie wydalania powodował oszołomienie u 10 z 12 badanych osób działanie to utrzymywało się do południa. Jak stwierdziliśmy, różne preparaty nasenne wywołują obniżenie sprawności w godzinach rannych. Badanym zlecano przepisanie na maszynie w ciągu 20minut tekstu składającego się z bezsensownych słów. Zażycie wieczorem środka nasennego powoduje wzrost ilości błędów w maszynopisie. Również inne testy potwierdzają, że leki nasenne prowadzą do spadku sprawności, utrzymującego się jeszcze następnego dnia. Bywa, że jest to szczegół bez znaczenia, ale jeśli codzienne czynności pacjenta wymagają skupienia uwagi, fakt przyjmowania środków nasennych może być brzemienny w skutki. Często pacjenci nie zdają sobie sprawy z obniżenia sprawności, wywołanego utrzymującym się niewielkim działaniem środków uspokajających, i przeceniają swoje szanse. W Finlandii na przykład w stosunkowo wysokim odsetku wypadków drogowych stwierdzono u kierowców we krwi pochodne benzodwuazepiny. Działanie związków tych utrzymuje się nie tylko w ciągu następnego dnia, ale jeszcze najbliższej nocy. Niedawno wykazaliśmy za pomocą analizy widmowej, że jednorazowa dawka środka nasennego modyfikuje czynność bioelektryczną mózgu jeszcze następnej nocy.

Read More

Dentysta NFZ w Pyrzycach działa jak szalony

Dentysta NFZ w Pyrzycach pracuje, jest zajęty, wcale nie ma wolnego czasu. Jego praca jest ciekawa i na pewno wspaniała. Warto o tym pamiętać, bo ciekawa praca to najlepsze działanie, dzisiaj dentyści są solidni, rzetelni i na pewno chcą pracować dużo. Im więcej pracy, tym większa biegłość w zawodzie oraz wyższe zarobki. Dentysta pracuje, działa i ma coraz więcej pieniędzy, a jego praca na pewno jest cenna, ciekawa, znacząca. Dzisiaj dobrych dentystów jest wielu. W Pyrzycach działa kilku znakomitych dentystów.

Read More

Środki nasenne

Środki nasenne należą do najczęściej stosowanych leków, w Stanach Zjednoczonych zażywa je w ciągu roku 6 do 9 milionów osób dorosłych. Niemal 40% spośród nich są to ludzie powyżej 60 roku życia, mimo że stanowią oni tylko 15% populacji. Spożycie leków nasennych wyraźnie narasta w zaawansowanym wieku. Jak działają owe tak często używane medykamenty? Jakaż nich płynie korzyść, i zjakim ryzykiem połączone jest ich stosowanie? I jeszcze jedno bardzo ważne pytanie: czy sen po środkach tych jest fizjologiczny?

Read More

Teoria Pićrona o hipnotoksynach

Jak już była o tym mowa, środki farmakologiczne stosowane w zwalczaniu bezsenności mają liczne wady. Sen po środkach tych różni się zasadniczo od snu fizjologicznego, o czym świadczą badania elektrofizjologiczne. Wdrożenie endogennych czynników snu byłoby wielkim postępem. Należy przypuszczać, że niektóre postacie zaburzeń snu spowodowane są niedoborem czynników snu. Niewykluczone, że niedobór ten można wyrównać za pomocą dowozu z zewnątrz. Kompensacja taka od dawna stosowana jest w cukrzycy: niedobór insuliny, hormonu wydzielanego przez trzustkę, wyrównuje się zastrzykami. Pomysł zastosowania endogennych czynników snu w klinice jest wybieganiem w daleką przyszłość, gdyż prace nad wyizolowaniem i mechanizmem działania substancji tych są jeszcze zbyt mało zaawansowane.

Read More

Stadia snu. Polisomnogram cz. 2

Godzina zaśnięcia: 23.10. przebudzenia: 6.30. Dolny wykres przypomina „schody snu” z poprzedniego rysunku. U góry zamieszczono hipnogram w postaci, wjakiej zazwyczaj się go przedstawia. Cztery pełne cykle Non-REM/REM oddzielono pionowymi liniami. Głęboki sen (stadium 3 i 4) wystąpił tylko w dwu pierwszych cyklach. Epizody snu REM w drugiej połowie nocy są coraz dłuższe wibrują, pryskają atramentem i wychylają się w skrajne położenie. Przez kilka sekund zapis jest nieczytelny. Badana zmieniła pozycję w łóżku i stąd zakłócenia. W stadium 2, oraz 3 i 4, zmiany pozycji występują rzadko, często się je natomiast obserwuje pod koniec głębokiego snu. Po tym krótkim epizodzie na kilka minut pojawia się znów stadium 2. Nagie w ciągu paru sekund sygnał E MG znika, praktycznie jest to cisza bioelektryczna, co świadczy o pełnym rozluźnieniu mięśni, a zapis EEG, podobnie jak w stadium 1, czyli podczas zasypiania, składa się z niskonapięciowych fał szybkich. W EOG widać fale ostre, odpowiadające szybkim ruchom gałek ocznych. Jest to obraz stadium REM. Trwa ono tylko parę minut, po nim od nowa pojawia się stadium 2. Rozpoczął się następny cykl snu, wracają stadia 3 i 4, a po nich znowu stadium REM. Jeśli prześledzimy sen w ciągu całej nocy, możemy się doliczyć czterech do pięciu takich cykli. Głęboki sen (stadia 3 i 4) występuje głównie w dwu pierwszych cyklach, w następnych trwa bardzo krótko lub nie ma go wcale. Natomiast epizody snu REM z każdym cyklem są dłuższe. Sen delta i sen REM jak gdyby równoważą się wzajemnie.

Read More

Somnambulizm

Lunatyk, balansujący na krawędzi dachu z wyciągniętymi rękami i zamkniętymi oczyma, jest ulubionym tematem dowcipów rysunkowych. Osobliwy i zagadkowy stan ten, w którym paradoksalnie miesza się jawa ze snem, bywa! przedmiotem licznych fantazji. Niegdyś panował pogląd, że somnambulizm polega na aktywnym przeżywaniu marzeń sennych. Współczesne badania nie potwierdziły tej hipotezy. Polisomnogramy świadczą o tym, że napad somnambulizmu zaczyna się w głębokim śnie wolnofalowym, (stadium 3 i 4). w którym marzenia senne są rzadkie. Podczas krótkotrwałego epizodu pacjent przez cały czas pozostaje we śnie głębokim. Gdy napad jest dłuższy, zapis EEG zmienia się w kierunku płytszych stadiów snu. Objawy somnambulizmu mogą mieć różne nasilenie i różny czas trwania. W' krótkotrwałym napadzie chory siada w łóżku, mamrocze parę niezrozumiałych słów i ponownie się kładzie. Podczas dłuższego epizodu wstaje, chodzi po pokoju, czasem nawet się ubiera. Oczy zazwyczaj ma otwarte, mimikę ubogą. Wydaje się, że widzi, gdyż omija meble i inne przeszkody. Na proste pytania może odpowiadać monosylabami. Często kładzie się zamiast do łóżka gdziekolwiek indziej, na przykład do wanny, i rano jest zdumiony, obudziwszy się w legowisku tak ekstrawaganckim.

Read More

Somnambulizm – kontynuacja

Rozpowszechnione jest błędne mniemanie, że wycieczki lunatyków są całkowicie bezpieczne. W rzeczywistości często zdarzają się wypadki chorzy ci narażeni są na niebezpieczeństwo okaleczenia, jeśli któryś z nich wyjdzie z pokoju przez okno zamiast przez drzwi. Niektórzy podejmują środki zapobiegawcze, stawiają wieczorem obok łóżka wanienkę z zimną wodą, aby się obudzić zaraz po wystąpieniu objawów, albo przywiązują się sznurem do ramy łóżka. Środki te nie zawsze są skuteczne, gdyż zdarza się, że somnambulik omija naczynie z wodą, a nawet rozwiązuje sznur przez sen. Napady sennowfóctwa występują częściej u dzieci, można je nawet umyślnie wywołać, stawiając dziecko na nogi podczas głębokiego snu wolnofalowego. Przyczyna somnambu- lizmu jest jeszcze nieznana, wydaje się, że pewną rolę odgrywają czynniki wrodzone, jako że w niektórych rodzinach zjawisko to obserwuje się częściej. W większości przypadków somnambulizm ustępuje samoistnie w miarę dorastania.

Read More

Sny erotyczne

Nie ma co oszukiwać, ale każdy z nas śnił o rzeczach erotycznych, o seksie z nieznajomym itp. Ale oczywiście śniąc o takich rzeczach nie muszą one być oczywiście interpretowane dosłownie. Mogą na przykład sygnalizować problemy, pragnienia i nadzieje obecne w różnych aspektach naszego życia. Skupienie się na snach erotycznych może być dobrą drogą do osiągnięcia w naszym życiu tego, czego pragniemy. Spisując swoje marzenia każdego ranka i analizując je, po pewnym czasie dowiemy się, co nasz mózg chce nam powiedzieć. Jak się okazuje, sny erotyczne wcale nie muszą mieć seksualnego podtekstu. Nasz mózg i nasz organizm dają nam znać o problemach, potrzebach czy myślach, które zaprzątają nam głowę...

Read More

Sen u ludzi w podeszłym wieku

Warunki klimatyczne mogą zatem powodować utrzymywanie się dwufazowego rytmu snu i czuwania, typowego dla dziecka w wieku przedszkolnym. We współczesnych Chinach szeroko rozpowszechniony jest zwyczaj Xiu-Xi, to znaczy drzemki południowej. Po obiedzie wszyscy pracownicy układają się w fabrykach i biurach do snu. Na mocy artykułu 49 chińskiej konstytucji „lud pracujący ma prawo do wypoczynku”. Uczony chiński Shiyi Liu, który długo kształcił się w Europie, a obecnie pracuje w Akademii Nauk w Szanghaju, mawiał do mnie zatroskany: „Ludzie Zachodu za mało śpią. Szczególnie w Niemczech studenci parę razy na tydzień bawią się w dyskotekach do białego rana. Do czego to doprowadzi?”.

Read More

Pierwsze próby doświadczalnego pozbawienia snu

Pionierskie badania nad skutkami długotrwałej bezsenności przeprowadzili w roku 1896 G. Patrick i J. Gilbert, psycholodzy z uniwersytetu stanu Iowa w Stanach Zjednoczonych. Pierwsza próba trwała 90 godzin, wzięło w niej udział trzech zdrowych, młodych mężczyzn. Nie była to próba jedyna, przeprowadzono po niej jeszcze kilka następnych. Jednym z uczestników był 28-Ietni docent z tego samego uniwersytetu. W ciągu dnia pełnił on normalne zajęcia, w nocy czytał lub zasiadał do gry. W późniejszej fazie doświadczenia musiał nocą być w ciągłym ruchu, na przykład spacerować. Przez cały czas poddawano go testom sprawności umysłowej i pomiarom fizjologicznym. Pierwsza noc minęła bez żadnych kłopotów, ale następnej z trudem walczył ze snem. zwłaszcza o świcie. W drugiej połowie eksperymentu musiał być stale czymś zajęty, gdyż w przeciwnym razie natychmiast zasypiał. Już drugiej nocy miał iluzje, skarżył się, żc podłoga pokryta jest jakąś kleistą substancją lub że nie może chodzić, gdyż wznieca nogami tumany okruchów. Jeszcze później zdawało mu się, że w powietrzu unoszą się kolorowe płatki. Iluzje te zniknęły całkowicie, gdy obudził się ze snu wyrównawczego, który trwał 10,5 godziny. Dwaj pozostali ochotnicy nie mieli wprawdzie iluzji, ale przetrwanie doświadczenia kosztowało ich wiele wysiłku. Oni także po odespaniu eksperymentu czuli się bardzo dobrze.

Read More

Detoksykacja alkoholowa na czym polega?

Detoksykacja alkoholowa

czasami dzieje się tak, że nawet jeśli na samym początku nie podejrzewaliśmy to i tak bliska nam osoba będzie mogła mieć problemy z alkoholem. Dlatego tak duże znaczenie ma tutaj nie tylko właściwe podejście,ale również można będzie coś więcej na tym wszystkim skorzystać. Prawda jest taka, że nawet jeśli na samym początku ktoś jest zdania, że dezoksydacja alkoholowa nie jest dla niego, to być może za jakiś czas będzie w stanie całkowicie zmienić swoje zdanie. Przecież wiadomo, że właściwie od nas samych będzie mogło zależeć, jak właściwie będziemy się zapatrywali na kwestie związane ze zmianami w swoim życiu...

Read More