REM i marzenia senne

Marzenia senne występują nie tylko we śnie REM, ale i podczas zasypiania, budzenia się i snu Non-REM. Można postąpić krok dalej i zadać pytanie: czy sny nie zdarzają się także i na jawie? Gdy ktoś leży z zamkniętymi oczyma, zupełnie oderwany od rzeczywistości, a myśli jego zaczynają się kłębić, może się tak zagubić w rojeniach, że sam nie wie, gdzie się znajduje. Wydaje się, że treść i koloryt marzeń sennych oraz snów na jawie są podobne, w zasadzie nie do odróżnienia. Sterowane od wewnątrz widzenia, podobne do marzeń sennych, występują także w czuwaniu i czasem są źródłem artystycznego natchnienia.

Na zakończenie parę słów o koszmarach sennych. Są to sny, którym towarzyszy przeżywanie lęku, zazwyczaj występują one w drugiej połowie nocy, w stadium REM. Człowiek budzi się z koszmaru z krzykiem, wie, że śnił, ale nie pamięta nic więcej. Inaczej jest w przypadku tak zwanych lęków nocnych, które występują w głębokim śnie wołnofalowym. Człowiek budzi się wówczas ze wstrząsającym krzykiem, nie wie, gdzie jest, nie jest w stanie podzielić się tym, co mu się zdarzyło, i siedzi zlany potem, zdyszany, z przerażeniem w oczach. U dziecka mija nawet 10 minut, zanim się uspokoi po takim przeżyciu.

Rano całe zdarzenie pokryte jest niepamięcią. Oba te rodzaje złych snów wykazują typowe różnice, towarzyszące budzeniu się ze snu REM i z głębokiego snu wołnofalowego. Człowiek zbudzony ze snu REM jest od razu trzeźwy i zorientowany, natomiast po zbudzeniu z głębokiego snu wołnofalowego jest przez pewien czas zamroczony, zdezorientowany i nie może sobie niczego przypomnieć.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>