Sen w różnych okresach życia

W pierwszych dniach życia niemowlę spędza we śnie 2 3 doby. Co dwie do sześciu godzin budzi się, wypija trochę mleka i znów zasypia. Okresy snu rozłożone są w ciągu doby równomiernie. Na szczęście dla rodziców, nieludzko zmęczonych i niewyspanych, nie trwa to długo. Już trzymiesięczne niemowlę przesypia całą noc, na ogół bez wybudzeń. W szóstym miesiącu dziecko śpi jeszcze 12 godzin na dobę, ale są też dłuższe okresy czuwania.

W miarę dojrzewania sen jest coraz krótszy. W wieku przedszkolnym dzieci często jeszcze sypiają wczesnym popołudniem, ale siedmiolatek jest już aktywny przez cały dzień. Wielofazowy rytm snu i czuwania noworodka w ciągu pierwszych sześciu lat życia zmienia się w jednofazowy rytm człowieka dorosłego.

Jak wygląda podział snu na stadia w różnych okresach życia? U noworodka sen Non-REM i REM występuje równo po połowie. Stadium REM u niemowlęcia wykazuje pewne podobieństwo do tegoż noworodek rok A lata 10 lat człowiek dorosły stadium u człowieka dorosłego okresowo widoczne są szybkie ruchy gałek ocznych, napięcie mięśni jest znacznie obniżone, oddech i tętno są nieregularne. Natomiast zapis EEG snu REM niewiele się różni od zapisu czuwania. Niemowlę jest też bardziej niespokojne w czasie snu REM, kończyny i mięśnie twarzy są w bezustannym ruchu. Szczególnie u wcześniaków owa aktywność ruchowa we śnie REM jest tak nasilona, że nieomal nie sposób jest odróżnić stadium REM od czuwania. Stąi też w neurofizjologii rozwojowej używa się określeń sen aktywny i sen spokojny. Sen spokojny odpowiada okresowi Non-REM, bez ruchów ciała i ruchów gałek ocznych. Również następstwo poszczególnych stadiów wykazuje pewne odrębności: noworodek niejednokrotnie wprost ze stanu czuwania zapada w sen REM, co u dorosłych zdarza się wyjątkowo rzadko. Dopiero po 2 – 3 miesiącach od narodzin wykształca się porządek: czuwanie,sen Non-REM, sen REM kolejność ta utrzymuje się potem przez całe życie.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>