Chrapanie i bezdechy podczas snu

Pacjent do lekarza: Panie doktorze, co robić? Chrapię tak głośno, że co noc się budzę. Lekarz: Proszę brać te tabletki, a jeśli nie poskutkują, niech pan śpi w innym pokoju.

Chrapanie jest to ulubiony temat anegdot i dowcipów. Jednak gdy ktoś, z kim dzieli się łóżko, chrapie nieprzyzwoicie głośno, może być to przyczyną napięć w małżeństwie, a nawet rozwodu. Zdarzyło się podobno, że mąż pozwał żonę do sądu z powodu uszkodzeń ciała. Żona tłumaczyła się, że przez pewien czas próbowała znosić straszliwe chrapanie męża, potem go prosiła, aby spał na brzuchu, a gdy nie posłuchał, zbiła go tłuczkiem do kartofli, niezbyt zresztą dotkliwie.

Ankieta przeprowadzona we Włoszech przez Światową Organizację Zdrowia wykazała, że 10% osób dorosłych chrapie tak głośno, że chrapanie to słychać w sąsiednim pokoju. Natężenie chrapania osiąga 80 decybeli, jest to poziom hałasu zbliżony do wywoływanego przez młot pneumatyczny (70-90 decybeli). Ze wspomnianej powyżej ankiety wynika, że 31% mężczyzn i 19% kobiet chrapie co noc. Chrapanie nasila się we śnie głębokim i słabnie lub znika we śnie REM. W miarę starzenia się chrapanie występuje częściej.

Jak powstaje ten przykry odgłos? Wiadomo, że we śnie spada napięcie mięśniowe. Gdy ktoś leży na plecach, język mu się zapada, a żuchwa cofa się do tyłu. Może to stanowić przeszkodę dia strumienia powietrza napływającego z jamy nosowej. Śpiący oddycha wówczas przez usta. Wciągane powietrze wprawia tkanki górnych dróg oddechowych, a zwłaszcza podniebienie miękkie, w drgania słyszalne jako chrapanie. Tusza wzmaga chrapanie. Znaczna otyłość zmusza do spania na plecach. Złogi tkanki tłuszczowej sprzyjają drganiom tkanek miękkich. Kuracja odchudzająca jest znakomitym środkiem na chrapanie. Znane są też inne sposoby. Można wszyć w plecy piżamy na przykład piłkę golfową, co uniemożliwia obrócenie się przez sen na wznak. Niektórzy pod wiązują sobie żuchwę. Niedawno skonstruowano nawet specjalny aparat wygaszający chrapanie na zasadzie sprzężenia zwrotnego: gdy tylko rozlegnie się odgłos chrapania, śpiący dostaje uderzenie słabym prądem elektrycznym.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>