Bezdechy podczas snu mogą mieć dwojakie następstwa

Chrapanie może być objawem chorób górnych dróg oddechowych, przeziębienia, schorzeń alergicznych, zapalenia zatok przynosowych, u dzieci – przerostu migdałków. W ostatnich latach wykryto, że głośne chrapanie jest jednym z objawów poważnego schorzenia, tak zwanych bezdechów podczas snu.

Nawracające bezdechy mogą występować do kilkuset razy w ciągu nocy. Bezdech trwa zazwyczaj parę sekund, ale w skrajnych przypadkach przeciąga się do dwu minut. Podczas bezdechu pacjent jest niespokojny, rzuca się w łóżku, ale się nie budzi. Gdy oddech wraca, rozlega się głośne, wybuchowe chrapanie. Chorują głównie mężczyźni z nadwagą, powyżej 40 roku życia. U kobiet schorzenie to występuje rzadziej. Bezdechy spowodowane są zamknięciem górnych dróg oddechowych, wskutek nadmiernego spadku napięcia mięśniowego, i uniemożliwieniem wdechu. Przyczyna schorzenia jest nieznana, przypuszcza się, że ma ono podłoże genetyczne.

Bezdechy podczas snu mogą mieć dwojakie następstwa. Po pierwsze, w większości przypadków dochodzi do wzmożonej senności w ciągu dnia, której nasilenie zmusza chorego do szukania pomocy lekarskiej. Niedobór snu jest niewątpliwie skutkiem zaburzeń oddechowych, z których pacjent nie zdaje sobie sprawy. Ponadto, bezdechy powodują spadek ciśnienia parcjalnego tlenu we krwi, co prowadzi do przewlekłego niedotlenienia w tkankach. Dalszym etapem zaburzeń oddechowych są powikłania ze strony układu krążenia, w szczególności – nadciśnienie w krążeniu małym i niemiarowość serca. Leki nasenne i alkohol pogarszają stan chorego, ponieważ dodatkowo tłumią czynność oddechową. Przypuszcza się, że bezdechy podczas snu są jedną z głównych przyczyn nagłych, niewyjaśnionych zgonów, występujących u starszych, otyłych ludzi. Leczenie zespołu tego nie jest, niestety, łatwe. Pomocne może być obniżenie wagi ciała. W ciężkich przypadkach trzeba wykonać tracheostomię, aby zabezpieczyć dopływ powietrza w nocy.

Leave a reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>