— Pątnów to dobra lokalizacja, bo istnieje duża szansa, że wybudowana tam elektrownia jądrowa będzie bazować na istniejących już systemach — mówi w rozmowie z "Faktem" Jakub Wiech ...
— Pątnów to dobra lokalizacja, bo istnieje duża szansa, że wybudowana tam elektrownia jądrowa będzie bazować na istniejących już systemach — mówi w rozmowie z "Faktem" Jakub Wiech ...
Magazynowanie energii elektrycznej to metoda na uzyskanie niezależności energetycznej każdego przedsiębiorstwa. To rozwiązanie daje możliwość zachowania 100% …
Elektrownia wiatrowa to zaawansowany kompleks urządzeń, którego głównym zadaniem jest przekształcanie energii kinetycznej wiatru w energię elektryczną. Kluczową rolę odgrywają tutaj specjalne turbiny, które za pomocą swoich obracających się łopat, przechwytują energię wędrujących mas powietrza. Proces ten jest niezwykle przyjazny dla środowiska, gdyż nie …
Operator Polskie Sieci Elektroenergetyczne przyznał warunki przyłączenia do systemu magazynu energii Gryfino planowanego przez Polską Grupę Energetyczną. Instalacja ma by przyłączona do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego linią o napięciu 400 kV. Magazyn energii Gryfino ma mieć moc 400 MW i stanąć w Nowym Czarnowie w województwie …
Taka elektrownia nie dość, że magazynuje energię z OZE, to pozwala poważnie zmniejszyć koszty sieciowe, bo odbiera energię bliżej producenta (fotowoltaiki, wiatraków) i może ją później oddać lokalnie. Na przykład w nasłonecznionych dobrze Bieszczadach, gdzie trzeba doprowadzić wielkim kosztem linie energetyczne, takie magazyny pozwoliłyby na rozbudowę …
Magazyn energii jest ważny, ponieważ pozwala na gromadzenie energii ze źródeł odnawialnych i wykorzystanie jej w określonych momentach. Zastosowania magazynów …
Pierwsza polska elektrownia jądrowa, czyli co wiemy o projekcie, który ma zrewolucjonizować nasz system
Elektrownia szczytowo-pompowa jest de facto konsumentem energii netto, ze względu na to, że do pompowania wykorzystuje energię, a oddany przez nią prąd do sieci jest mniejszy niż pobrany.
Przy ogrzewaniu tradycyjnymi metodami istnieje potrzeba przechowywania i transportu paliw. Nie tylko wymaga to pewnego wysiłku, ale też niesie ze sobą pewne ryzyko, zwłaszcza jeśli chodzi o substancje palne. Technologie odnawialne eliminują to ryzyko, ponieważ opierają się na naturalnych źródłach energii. Użytkownicy nie muszą także regularnie dokonywać zakupów …
Coraz więcej osób decyduje się na uniknięcie skoków cen energii elektrycznej. Po części dzięki programom finansowania, które ogłasza Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), koszt instalacji elektrowni fotowoltaicznych z roku na rok jest coraz niższy, a co za tym idzie, stają się one bardziej przystępne. ...
Dla zobrazowania: elektrownia jądrowa o mocy 1 GW zużywa ok. 35 ton paliwa uranowego rocznie, podczas gdy elektrownia węglowa o tej samej mocy wymaga dostaw 3 pociągów węgla dziennie. Warto sobie uzmysłowić ten mechanizm, by zrozumieć, że Polska musi zainwestować w atom, nie tylko dlatego, by produkować tanią energię, ale by zapewnić …
Dużo łatwiej jest obiecać wyborcom budowę elektrowni jądrowej (nie wspominając przy tym, że jedna elektrownia zaspokoi jedynie 5 proc. naszego zapotrzebowania na energię elektryczną), niż mówić o dywersyfikacji źródeł energii, systemach rozproszonych, elastycznej sieci przesyłowej czy oszczędzaniu energii, które mogłyby realnie rozwiązać problemy polskiej energetyki w ...
Czym jest elektrownia wodna? Elektrownię wodną fachowo powinno się nazywać hydroelektrownią przepływową. Jest to rodzaj zakładu przemysłowego, który zajmuje się przetwarzaniem energii potencjalnej wody na energię elektryczną. Elektrownie wodne uznaje się za najstarszy z wykorzystywanych źródeł energii odnawialnej. Obecnie około 16% całej energii …
Coraz więcej Polaków zapoznaje się z energetyką jądrową. Nie sposób od tematu uciec, gdyż codziennie pojawiają się nowe projekty w polskiej energetyce, oparte na energii jądrowej.
Pierwszą elektrownią wykorzystującą energię pływów była Elektrownia Pływowa Rance w północno-zachodniej Francji powstała w 1966 roku. Z mocą szczytową 250 MW, a średnią 57 MW, pozostawała największą elektrownią tego typu aż do roku 2011. Wtedy to powstała Elektrownia Pływowa na Jeziorze Sihwa w Korei Południowej o mocy maksymalnej …
Wzrost zapotrzebowania na energię prowadzi do powstawania nowych rozwiązań technologicznych w zakresie magazynowania energii oraz rozwijania i ulepszania …
W Polsce głównymi producentami energii elektrycznej są elektrownie zawodowe (systemowe) konwencjonalne. Elektrownie tworzą system wytwórczy w krajowym systemie elektroenergetycznym.W 2012 roku elektrownie zawodowe - produkujące energię w celu dystrybucji i sprzedaży w krajowym systemie energetycznym - wytworzyły 82% energii.
Rosnący udział źródeł odnawialnych w Krajowym Systemie Elektroenergetycznym sprawia, że rośnie znaczenie magazynowania energii. Wynika to z potrzeby stałego podnoszenia jakości …
Wyróżnia się zatem: Mechaniczne magazyny energii - ten rodzaj magazynów energii elektrycznej obejmuje wspomniane już wcześniej elektrownie szczytowo-pompowe, …
PrzeglądHistoriaSystemy przechowywania energiiRozwinięte systemyMetody przechowywania
Magazynowanie energii, przechowywanie energii – proces odbywający się za pomocą urządzeń lub fizycznych nośników, które magazynują energię, by móc ją później efektywnie wykorzystać. Urządzenie przechowujące energię zwane jest akumulatorem. Energię dzielimy na energię potencjalną (na przykład energię chemiczną, grawitacyjną
Magazyny energii pełnią bardzo ważną rolę w systemie elektroenergetycznym, a także stanowią istotny element transformacji energetycznej związanej z dynamicznym rozwojem odnawialnych …
Oś czasu Wszechświata. Dlaczego istnieje raczej coś niż nic?, Dlaczego w ogóle coś jest?, pytanie Leibniza – jeden z podstawowych problemów metafizycznych.Obecny w obrębie teologii, filozofii religii, kosmologii.. Był formułowany przez filozofów, w tym przez Gottfrieda Wilhelma Leibniza, Martina Heideggera – który nazwał to podstawowym pytaniem metafizyki – i Ludwiga ...
Elektrownia o cyklu kombinowanym to elektrownia cieplna, która łączy w sobie dwa główne cykle termodynamiczne w celu wytworzenia energii elektrycznej: cykl Rankine''a i cykl Braytona. Cykl Braytona : W tym cyklu gaz ziemny jest spalany w komorze spalania w celu wytworzenia gorących gazów, które napędzają turbinę gazową podłączoną do generatora …
Magazynowanie energii – dlaczego słyszysz o nim coraz częściej? Na jakich zasadach działają magazyny energii? Jak mogą nam pomóc w dekarbonizacji energetyki …
Elektrownia służyła do zaopatrywania w energię pobliskiego Instytutu Atomowego. Natomiast pierwszy reaktor energetyczny Calder Hall powstał w 1956 roku w Wielkiej Brytanii. Następną elektrownią komercyjną była elektrownia powstała w Shippimgport w Stanach Zjednoczonych. W kolejnych latach energetyka jądrowa nadal prężnie się rozwijała, lecz wskutek awarii w Three …
Ilustracja 2: Elektrownia wiatrowa. Źródło: Gabriel xu/Unsplash Jak magazynować energię, czyli "na co przerobić prąd"? Systemy magazynowania energii można klasyfikować na podstawie różnych kategorii, …
Elektrownia biomasa to innowacyjne rozwiązanie, które zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na świecie. Wykorzystując odnawialne źródła energii, takie jak odpady roślinne i zwierzęce, elektrownie te generują czystą energię elektryczną i cieplną. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zasadom działania elektrowni na ...
Jak działa elektrownia słoneczna? Własna elektrownia słoneczna to rodzaj instalacji, który zyskuje w ostatnim czasie na popularności. System stanowi typ generatora prądu, który swoje działanie opiera na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii. Jak sama nazwa wskazuje, w tym przypadku chodzi o energię słoneczną.
Do niedawna systemy magazynowania energii wykorzystywano w celu redukcji kosztów, polepszenia niezawodności sieci elektroenergetycznej czy poprawy jakości energii. …
Pierwszym i chyba najważniejszym argumentem, który wyjaśnia, dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczną, jest jej cena. Na rynku energii popyt generuje podaż. Im większe zapotrzebowanie na energię elektryczną, tym większa jej produkcja m in. w elektrociepłowniach opalanych węglem kamiennym, a co za tym idzie, większe koszty.
Zadaniem elektrowni jest wytwarzanie energii elektrycznej. Najczęściej wytwarza się najpierw ciepło, które ostatecznie zostaje częściowo przemienione w energię elektryczną. W elektrowni konwencjonalnej zasilanej paliwem kopalnym w olbrzymim, prawie stumetrowym kotle spala się węgiel, olej opałowy lub gaz ziemny. Wytworzone w tym procesie ciepło ogrzewa i odparowuje …
Istnieje kilka różnych typów elektrowni wodnych. Elektrownie wodne przepływowe budowane są w poprzek rzeki. Elektrownie szczytowo-pompowe obejmują zbiorniki, zapory i rurociągi wodne, które magazynują wodę. Elektrownie szczytowo-pompowe wykorzystują dwa zbiorniki do przechowywania wody, która jest pompowana z niższego zbiornika, gdy …
Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na to pytanie, gdyż wiele zależy od potrzeb i założeń inwestora. Niektórzy eksperci podają, że na 1,5 kW mocy instalacji PV powinno przypadać ok. 4,5 kWh pojemności akumulatora wykonanego w technologii litowo-żelazowo-fosforanowej (LiFePO4). Jest to oczywiście sytuacja idealna, w której dążymy do …