Wielkość zapasów paliw, którą są obowiązane utrzymywać przedsiębiorstwa energetyczne oraz sposób gromadzenia zapasów i ich rodzaje (węgiel kamienny, węgiel brunatny, olej opałowy) …
Wielkość zapasów paliw, którą są obowiązane utrzymywać przedsiębiorstwa energetyczne oraz sposób gromadzenia zapasów i ich rodzaje (węgiel kamienny, węgiel brunatny, olej opałowy) …
WNIOSEK O WYPŁATĘ BONU ENERGETYCZNEGO Skrócona instrukcja wypełniania: 1. Należy wypełniać WIELKIMI LITERAMI. 2. Pola wyboru należy zaznaczać V lub X. ORGAN, DO KTÓREGO JEST SKŁADANY WNIOSEK O BON ENERGETYCZNY1) 1) Bon energetyczny wypłaca wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania …
Nowe wymagania jakościowe dla paliw stałych mogą spowodować znaczące podniesienie się w krótkim czasie cen węgla dla odbiorców indywidualnych, których w Polsce mamy około 4,5 mln - uważa prof. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Zamknij okienko. Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu. Zapisz. …
Nowe normy emisyjne dla obiektów energetycznego spalania. Do 2021 r. polskie elektrownie węglowe i duże zakłady przemysłowe czeka konieczność modernizacji instalacji, dzięki którym …
Ministerstwo Aktywów Państwowych podjęło działania, które odblokują zapasy węgla i zabezpieczą normalną pracę kopalni. – W centralnej Polsce powstanie magazyn rezerw węgla energetycznego, do którego trafi surowiec zgromadzony na składach – zapowiedział dzisiaj na konferencji prasowej Adam Gawęda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów …
W życie wchodzi nowe rozporządzenie, które nakłada na właścicieli elektrowni i ciepłowni wyższe limitu składowania węgla. Enea, jedna z największych spółek produkujących …
Nowe wymagania jakościowe dla paliw stałych mogą spowodować znaczące podniesienie się w krótkim czasie cen węgla dla odbiorców indywidualnych, których w Polsce mamy około 4,5 mln - uważa prof. Paweł Bogacz z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.
Wiceminister aktywów państwowych Adam Gawęda poinformował w piątek, że w ciągu kilku dni powinien powstać centralny magazyn rezerw węgla energetycznego. Mają do niego trafiać nadwyżki ...
ZMIANY PRAWNE DOTYCZĄCE OCZYSZCZANIA SPALIN W ENERGETYCE KONWENCJONALNEJ - PERSPEKTYWA DŁUGOTERMINOWA DLA POLSKI Autorzy: Dina Czajczyńska, Renata Krzyżyńska, Wojciech Mazurek, Anna Bryszew-ska-Mazurek („Rynek Energii" – 6/2018) Słowa kluczowe: limity emisyjne, oczyszczanie spalin, spalanie węgla, …
Kolejne decyzje o wyłączeniach bloków węglowych będą podejmowane przez nowy podmiot, który ma powstać w ramach strategicznej rezerwy energetycznej. Szczegółowe …
Wymagania minimalne dotyczące charakterystyki energetycznej są sukcesywnie podwyższane od 2009 r. Związane jest to z postępem w technice budowlanej, instalacyjnej i wytwarzania energii, rosnącymi wymaganiami użytkowników oraz polityką ukierunkowaną na racjonalne wykorzystywanie energii. Po wejściu w życie nowej dyrektywy EPBD ...
1. W jaki sposób energia ze źródeł odnawialnych i efektywność energetyczna przyczynią się do osiągnięcia celu UE na 2030 r., jakim jest ograniczenie emisji gazów cieplarnianych netto o co …
Sterownik nie tylko rejestruje kierunek i stopień odchylenia częstotliwości, ale również automatycznie rozdziela wymagania dotyczące rezerw wtórnych pomiędzy poszczególnych dostawców regulacji wtórnej. W zależności od tego, czy odchylenie częstotliwości sieci jest dodatnie czy ujemne, aktywowana jest moc dodatnia (w przypadku ...
W przypadku negatywnej oceny wystarczalności mocy bez pracy jednostek węglowych w okolicach 2035 r., powinno być możliwe wydłużenie daty odejścia od węgla maksymalnie do …
Elektrownie węglowe zaczną pełnić rolę rezerwową dla stabilność systemu energetycznego. Za 16 lat tylko 1 proc. prądu będzie produkowany z węgla - takie założenia …
W rozporządzeniu Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 12 lutego 2003 r. w sprawie zapasów paliw w przedsiębiorstwach energetycznych (Dz. U. poz. 338 oraz z 2010 r. poz. 701) wprowadza się następujące zmiany: w § 2 ust. 1 i 1a otrzymują brzmienie: „1.
„Informacje dotyczące asortymentu, ilości oraz miejsc przechowywania rezerw stanowią informacje niejawne w rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych z dnia 5 sierpnia 2010 r. W związku z powyższym nie możemy przekazać informacji dot. stanu rezerw węgla w trybie dostępu do informacji publicznej" - czytamy w odpowiedzi. Z tego co się …
Pogarsza się stan węglowych jednostek wytwórczych, które w znacznej części mają już prawie 50 lat. Dyspozycyjność jednostek spada, a poziomy rezerw mocy są coraz niższe. Koszt produkcji energii elektrycznej z węgla jest wysoki i stanowi duże obciążenie dla gospodarki. Subsydiowanie górnictwa, generacji z węgla oraz odbiorców ...
4 Wymagania dotyczące wytwarzania zrównoważonej biomasy ... potrzeby obszaru energetycznego) musiało zobowiązać się do przestrzegania zaakceptowanego systemu certyfikacji. System REDcert jest właśnie takim systemem. 2 Zakres obowiązywania Przytoczone w niniejszym dokumencie kryteria wymagań dotyczących wytwarzania zrównoważonej …
termomodernizacji oraz nowe wymogi administracyjne dotyczące jakości kotłów i pa-liw stałych (węgla). W perspektywie trzech kluczowych przyczyn ubóstwa energetycz-nego przedstawiono propozycję walki z tym zjawiskiem w wymiarze: technicznym, ekonomicznym oraz użytkowym. W ostatniej części raportu przedstawiono analizę
Warunki dotyczące sprzedawcy1) - Konsument na rynku energii - Idź do menu głównego ... gdzie wytwarzanie energii elektrycznej jest niezbędne do zapewnienia rezerw w systemie energetycznym, - ponoszenia kosztów w celu zapewnienia bezpiecznej eksploatacji mocy nukle arnej, jak i magazynowania oraz zakopywania odpadów. Przykład Polski. Obowiązki …
przesyłaniu dwutlenku węgla w celu jego podziemnego składowania w celu przeprowadzenia projektu demonstracyjnego wychwytu i składowania dwutlenku węgla w rozumieniu art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. – Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. Nr 163, poz. 981 oraz z 2013 r. poz. 21 i 1238). 3. Przepisów ustawy nie stosuje się do: 1) wydobywania kopalin ze złóż …
Nowe wymagania dotyczące wymiany danych | Właściciele, najemcy i zarządcy budynków powinni mieć bezpośredni dostęp do danych systemów budynku. Za ich zgodą dostęp lub dane są udostępniane stronie trzeciej. Obejmuje wszystkie łatwo dostępne dane dotyczące charakterystyki energetycznej elementów budynku i instalacji, przewidywanego okresu …
Tekst Decyzji Wykonawczej Komisji (UE) 2017/1442 z 31 lipca 2017 r., ustanawiającej konkluzje dotyczące najlepszych dostępnych technik (BAT) w odniesieniu do dużych obiektów energetycznego spalania, zgodnie z dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE, jest dostępny na stronie eur-lex ropa .
Skoro już wiemy, gdzie znajdują się najważniejsze wymagania dotyczące kotłowni wbudowanych na paliwo stałe, przejdźmy dalej. Pozwól, że odpowiemy sobie teraz na pytanie, gdzie konkretnie może znajdować się takie pomieszczenie? Jednak odpowiedź na to pytanie będzie już uzależniona od mocy znamionowych zainstalowanych kotłów…
Pokazuje comiesięczne dane dotyczące wydobycia brutto, ilości odpadów uzyskiwanych w procesie produkcji węgla handlowego, struktury produktowej wg kierunków zużycia węgla oraz typów węgla wraz z parametrami jakościowymi, a także dane w zakresie produkcji, sprzedaży i zagospodarowania mułów węgla kamiennego. W sprawozdaniu uwzględnione są zarówno …
pomp ciepła, wsparciem obejmuje się w szczególności pompy ciepła spełniające minimalne wymagania dotyczące oznakowania ekologicznego określone w decyzji Komisji 2007/742/WE z dnia 9 listopada 2007 r. określającej kryteria ekologiczne dotyczące przyznawania wspólnotowego oznakowania ekologicznego pompom ciepła zasilanym elektrycznie, gazowo lub absorpcyjnym …
świadczenie kompleksowej usługi utrzymywania rezerwy strategicznej wody pitnej naturalnej mineralnej niegazowanej i/lub naturalnie nasyconej dwutlenkiem węgla (gazowana), stanowiącej własność Oferenta, w opakowaniach jednostkowych o pojemności do 6 litrów typu PET o jakości zgodnej z wymaganiami Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia …
W poniedziałek weszło w życie rozporządzenie zobowiązujące część firm energetycznych do utrzymywania zwiększonych zapasów węgla i oleju opałowego. Ma to być …
fizycznej składającej wniosek o wypłatę bonu energetycznego. CZĘŚĆ I DANE DOTYCZĄCE WNIOSKODAWCY I JEGO GOSPODARSTWA DOMOWEGO Uwaga: ubiegając się o wypłatę bonu energetycznego zarówno wnioskodawca jak i członkowie gospodarstwa domowego muszą spełniać wymagania dotyczące obywatelstwa i podstawy przebywania na …
„Rada Ministrów zatwierdziła „Politykę energetyczną Polski do 2040 r." – 2 lutego 2021 r. to nowa ważna data dla polskiego sektora paliwowo-energetycznego. Po 12 latach od ustanowienia poprzedniej polityki, przyjęto nowy dokument strategiczny, wyznaczający kierunki rozwoju tego sektora" – poinformował minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka.
Wskazał, że w MAP prowadzone są zaawansowane rozmowy, zarówno ze spółkami wydobywczymi jak i energetycznymi, dotyczące odblokowania zapasów węgla zgromadzonego przy kopalniach. Ich efektem będzie m . stworzenie magazynu rezerw węgla energetycznego, do którego w najbliższym czasie trafi około 1 mln ton surowca.
Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zwana dalej „Agencją" prowadzi rozeznanie rynku na sprzedaż i świadczenie usługi przechowywania węgla kamiennego. I. Przedmiot zamówienia Przedmiotem zamówienia jest sprzedaż i świadczenie usługi przechowywania węgla kamiennego o parametrach wskazanych w specyfikacji określonej …
światowa produkcja węgla energetycznego wyniosła 5,68 mld ton i przewyższyła produkcję z 2016 r. o 4%. Od kilku lat niezmiennie światową czołówkę eksporterów węgla energetycznego stanowią: Indonezja, Australia i Rosja. Łącznie te trzy państwa w 2017 r. dostarczyły na rynek międzynarodowy 73% węgla energetycznego.
Dyrektywa MCP (Medium Combustion Plants) jest jedną z dyrektyw, które mają wpływ na transformacje energetyczną w tym ciepłownictwo. Dotyczy ona średnich obiektów energetycznego spalania. Zasadniczo dyrektywa uzupełnia ramy regulacyjne dotyczące sektora energetycznego spalania, a jej postanowienia dotyczą źródeł o nominalnej mocy cieplnej nie …
Wymagania dotyczące energooszczędności zostały określone w 2014 roku z perspektywą sukcesywnego ich zaostrzania do roku 2020. Takie rozwiązanie pozwoliło na płynne dojście do docelowego standardu energooszczędności budynków, zgodnie z którym od 31 grudnia 2020 r. wszystkie nowe budynki powinny być budynkami o niemal zerowym zużyciu …